Rétegelt lemez
-
Nyír rétegelt lemez - IF20 BB/CP (8)
-
Nyír vízálló rétegelt lemez - BFU100 BB/CP (8)
-
Csúszásmentes rétegelt lemez - BFU100 120/120 G (6)
Rétegelt lemez vagy funérlap
A rétegelt lemez, másnéven furnérlemez, furnérlap – jelentősen olcsóbb a tömörfa anyagnál, ugyanakkor szélesebb körű felhasználást tesz lehetővé ezért annyira népszerű asztalos és barkács alapanyag.
Ez a lemeztípus ragasztással kerül kialakításra a faanyag hámozásos, késeléses eljárással készített rétegeiből. A furnérlapok rugalmasságát és szívósságát az adja, hogy az egymást követő rétegek száliránya egymásra merőleges. Íves felületeket a hosszirányban vagy keresztben hajlítható speciális típusokkal burkolhatunk, mivel a rétegelt lemez hajlítása csak egyforma szálirány esetén lehetséges.
A rétegeltlemez illetve funérlapok tulajdonságai
A rétegelt falemez, furnérlapok alkalmazhatósága:
- Rétegelt falemez használható kültérben és beltérben
- bútor- épületasztalos ipar: bútorlapok, bútorok gyártása
- belsőépítészet, egyedi bútorgyártás
- járműipar: beltéri burkolat
- hobbi barkácsolás
- reklámtáblák, kiállítási standok, boltberendezés
- járólapok, burkolatok
- hajóépítő rétegelt lemez: a normál változat (1,525 x 1,525 m) belső helyekre alkalmazható
Ezek a rétegelt falemezek, funérlapok minden olyan szerszámmal megmunkálhatók, amiket az asztalos és bútoriparban használnak. Fűrészelhető, marható, fúrható, erős és minőségi faanyag. A legkülönbözőbb méretben, táblákban, beltéri és vízálló változatban, eltérő bevonatokkal, különböző fafajták faanyagából készítik. Az alapanyag további előnyei közé tartozik, hogy kiemelt hajlítószilárdsággal bír, könnyen megmunkálható, jó a felületkezelhetősége.
Egy átlagos funér lap páratlan számú, szimmetrikusan elhelyezett rétegekből áll. A rétegeket régen enyvel, ma már szintetikus műgyanta segítségével rögzítik egymáshoz. A nyír változat kiváló fahelyettesítő anyag, hajlítószilárdsága nagy, így jól használható olyan területeken, ahol előírás a nagyobb szilárdság.
A rétegelt lemez szerkezete
A rétegelt lemez fő szerkezeti jellemzője a rétegek száma és azok elrendezése. Az egyes furnérrétegek szálirányát általában egymásra merőlegesen helyezik el, ami növeli a lemez szilárdságát és stabilitását. Ezzel a technikával biztosítható, hogy a rétegelt falemez minden irányban ellenálló legyen a mechanikai terhelésekkel szemben. A legtöbb rétegelt lemez páratlan számú rétegből áll (3, 5, 7, stb.), mivel ez növeli a termék stabilitását.
A különböző fafajták felhasználásával készült rétegelt falemezek egyedi tulajdonságokkal rendelkeznek. A keményfából, például bükkből vagy nyírfából készült rétegelt lemezek rendkívül erősek és tartósak, míg a puhafák, mint a fenyő, könnyebben megmunkálhatók és könnyebbek, ami bizonyos alkalmazásoknál előnyt jelent.
Áruházunk rétegelt falemez típusai
A következő három változat áll vásárlóink rendelkezésére számos méretben:
- A nyír furnérlemez olcsón biztosít jó hajlítószilárdságot és egy kellemes mintázatú felületet. Népszerű fahelyettesítő alapanyag, amit beltéri használatra javaslunk például bútoralkatrésznek vagy modellezéshez.
- A nyír vízálló rétegelt falemez ragasztása, csavarozása, szögelés és bevonása egyszerű; ez egy könnyen kezelhető rétegelt falemez típus. Kültéri és beltéri felhasználásra is alkalmas.
- Csúszásmentes rétegelt lemez: egyik oldala csúszásmentes, másik oldala vízzáró. Azokon a helyeken teljesít jó szolgáltatot ez a rétegelt falemez, ahol emberek mozognak, vagy valamilyen extra mechanikai hatásnak vannak kitéve. Ilyen például egy plató, lépcső, valamilyen padlózat vagy teraszburkolat.
És a hajlítható rétegelt lemez?
A hajlítható rétegeltlemez vagy furnérlemez kétféle lehet: vagy hosszirányban hajlítható, vagy keresztirányban. Mivel egyforma szálirányra van szükség a rétegeknél, így mindkét irányból hajlítható változat nincs. Olyan esetekben szokták alkalmazni, amikor valamilyen lekerekített formát kell létrehozni, vagy felületet beburkolni.